Het luchthavenbedrijf Schiphol verwacht dit jaar minder winst te behalen door de invoering van de vliegtaks op 1 juli. Dit liet de onderneming donderdag weten bij de bekendmaking van de jaarcijfers.
Volgens Schiphol-directeur Gerlach Cerfontaine zal het aantal passagiers op de luchthavens in Schiphol, Rotterdam en Eindhoven niet of nauwelijks stijgen door de vliegtaks. Afgelopen jaar groeide het aantal passagiers hier nog met ruim 4 procent tot 50,4 miljoen.
De stagnatie is voor Schiphol extra zuur omdat de luchthaven afgelopen jaar door Madrid is gepasseerd als vierde luchthaven van Europa.
Kabinetsmaatregelen
De vliegtaks maakt onderdeel uit van kabinetsmaatregelen om de CO2-uitstoot te beperken. Door de belasting betalen passagiers voor vliegreizen binnen Europa 11,25 euro extra. Daarbuiten is dat 45 euro.
Schiphol boekte het afgelopen jaar al een forse winstdaling van 40 procent tot 316 miljoen euro. In 2006 kon het overheidsbedrijf echter een eenmalige bate van 309 miljoen euro in de boeken opnemen door een belastingmeevaller.
Als de eenmalige bate en een waardevermeerdering van het vastgoed van Schiphol niet worden meegerekend, boekte het luchthavenbedrijf een winststijging van bijna 18 procent tot 233 miljoen euro. De omzet steeg met 10,6 procent tot 1,15 miljard euro.
Parkeerterreinen
De omzet steeg het afgelopen jaar het sterkst uit de exploitatie van winkels en parkeerterreinen. Schiphol boekte de meeste winst bij de ontwikkeling van zijn vastgoed.
Het luchthavenbedrijf wil dit jaar 550 miljoen euro investeren, voor de helft in luchtvaartvoorzieningen op de locatie Schiphol. Om dit te financieren, gaat de onderneming extra kapitaal aantrekken.
|